Sunday, July 18, 2010

გაკვეთილის გეგმა

ს ა ს წ ა ვ ლ ო გ ე გ მ ი ს ნ ი მ უ შ ი
(პუნქტების მოკლე აღწერა)

1. გაკვეთილის თემა ვაჟა ფშაველას "შვლის ნუკრის ნაამბობი"გრამ.ზმნის პირი.
2. სწავლების საფეხური და კლასი საფეხური 1–ლი, მე–4 კლასი.
ინტეგრირებულისაგნები
მასწავლებლებისსახელიგვარი საგნები მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
ქართული,ბუნება. ცისანა ჭარბაძე
~–4. მოსწავლეთა რაოდენობა 26
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი „.
6. გაკვეთილის სასწავლოიზნები
(საგნების მიხედვით) ქართული
1)მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება
2)საკუთარი დამოკიდებულების გამოხატვა
3)გაბმულ მეტყველებაზე ვარჯიში
4)გეგმის შედგენა
5) სხვადასხვა პირში თხრობა
6) მართლწერის ჩვევბის ფორმირება
ბუნება
1)ცოცხალი ბუნების მოვლდა და გაფრთიხლება
2)ლიტერატურულ პერსონაჟთან წარმოსახვითი ინტერვიუ
–ცოდნისა და უნარ-ჩვევების ერთობლიობა, რომელსაც უნდა მივაღწიოთ გაკვეთილის/გაკვეთილების ბოლოს.
სასწავლო მიზნები არ ასახავს პროცესს, არამედ გამოხატავს იმას, 7. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები 1)გააზრებულად,მხატვრულად კითხულობენ ტექსტს.
2)ამყარებენ საგანთშორის კავშრს
3)გამოხატავენ და ასაბუთებენ თავიანთ აზრებს, დამოკიდებულებებს
4) ვიდეოლოკაჟს დამხმარებით ეცნობიან მწერლის ცხოვრებისეულ ინფორმაციებს
5) იხსენებენ განვლილ კლასებში ნასწავლ ამავე მწერლის ლექსებს, მოთხრობებს
6)წერენ და ასრულებენ გრამატიკულ დავალებებს წყვილებში
7) თითოეული წყვილის შეფასება ქულებით.
8) წყვილები ახდენენ ურთიერთშეფასებას
9) ერთი მოსწავლე ახდენს მთელი გაკვეთილის პრეზენტაციას
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო) 1) ტექსტის კითხვა და ანალიზი (10 წუთი)
2) კავშირის დამყარება ბუნების კავეთილებზე მიღებულ ინფორმაციასთან (6 წუთი)
3) დასკვნების გაკეთბა და დასაბუთება ( 6 წუთი)
4) ვიდეოლაჟი (3 წუთი)
5) ნასწავლი ლექსების და მოთხრობების გახსენება (4 წუთი)
6) წერით დავალების შესრულება წყვილებში ( 6 წუთი)
7) თვითშეფასება დასხვათა შეფასება (4 წუთი)
8) პრეზენტაცია (4 წუთი)
9. შეფასება განმავითარებელი, განმსაზღვრელი და ჯგუფური.
შეფასების რუბრიკა
1) მსჯელობს გარკვევით, მოჰყავს ფაქტები და არგუმენტები
2) წინადადებებს ლოგიკურად აკავშირებს
3) იყენებს შესაფერის ლექსიკას და მხატვრულ ხერხებს
4) საუბრობს ნელა და გარკვევით
5) იცავს დროის ლიმიტს
საკლასომენეჯმენტი
საგანმანათლებლორესურსები

ინფორმაციის წყაროები (ნაბეჭდი, ელექტრონული და სხვა..)
მიანიშნეთ წყაროები, რომლებიც გამოიყენეთ გაკვეთილის მომზადების, მსვლელობის დროს (მაგ. წიგნები, ალბომები..).
ელექტრონული (კომპიუტერული) პროგრამები და რესურსები
მიუთითეთ ის კომპიუტერული პროგრამები (მაგ. OpenOffice.Org Presentation, OpenOffice.Org spreadsheet, gimp, და სხვა.. ), ვებ-გვერდები და სხვა ელექტრონული რესურსები (Flickr.com, maps.google.com, earth.google.com, wikipedia…), რომლებსაც იყენებთ თქვენ და მოსწავლეები გაკვეთილისთვის.

No comments:

Post a Comment